Кое да избера из между ЕТ, ООД, ЕООД или ДДЗД?
За стартиране на бизнес начинания е необходимо преди всичко да се регистрира фирма. Това е може би един от най-важните избори, който следва да направите при основаването на бизнеса си и за който се изисква известна доза познание.
Най-популярните правни форми при регистрация на фирма са ЕТ, ЕООД и ООД. Ето на кратко какво трябва да знаете за тях, за да можете да изберете най-подходящата правна форма за Вашия бизнес.
ЕТ - Едноличен търговец
Тази форма на управление е свързана с пълна отговорност на лицето с цялото си имуществе и риск от загубата му, в случай на задължения на фирмата. Друг минус е, че данък реализирани печалби е в размер на 15%, ако не се осигурява по патент.
Плюсовете са, че процедурата за регистрация е много кратка, по евтина и закриването на фирмата е по-лесно. За регистриране на ЕТ не се изисква начален капитал, но този плюс губи тежест, защото за регистриране на ЕООД/ООД необходимият капиталът започва от 2 лв.
Кой може да регистрира ЕТ?
Всяко физическо и дееспособно лице, независимо дали е българин или чужденец. Необходимо е да има постоянно местожителство в България.
Ние, от “ПИ ЕМ БИ”, съветваме нашите клиенти да не регистрират фирмата си като едноличен търговец.
EООД и ООД - едноличночно / дружество с ограничена отговорност
При дружествата с ограничена отговорност лицата не отговарят с личното си имущество при задължения на фирмата, т.е. отговарят само с размера на дяловия капитал.
Основната разлика между ЕООД и ООД е в броя на лицата, които притежават дял от капитала на фирмата. При ЕООД е само едно лице, докато при ООД са неограничен брой физически и юридически лица. Важно е да се отбележи, че при ООД всички решения се взимат след свикване на Общо събрание на собствениците, на което трябва да присъстват над 50% от тях.
Плюсовете са, че минималният изискуем капитал за регистриране на ООД или ЕООД започва от 2 лв. Ако дружеството е обявено в несъстоятелност, то всички съдружници ще загубят само с дружествения си дял. По всяко време могат да се правят промени в регистрирането на съдружници и довнасянето на капитал. Плаща се корпоративен данък печалба в размер на 10%.
Минусите са по-високите цени за регистрация на фирма, необходимо е да се открие набирателна сметка и времето за закриване на ЕООД или ООД е минимално около 6 месеца.
Свържете се с нас!
Консултирайте се с нас за най-правилен избор какво дружество да регистрирате спрямо Вашият бизнес модел, пазарна ниша и поставени цели.
Предоставяме услуга за регистрация на фирма и оформяне на всички необходими документи. Свържете се с нас за съдействие и ние ще заявявим дружеството за вписване в Търговския регистър и ще го регистрираме. При регистрация по ДДС се извършва единствено от управителя на фирмата или от лице с нотариално заверено пълномощно, както и с адвокатско пълномощно. Предлагаме опция физически да бъдем с Вас и да Ви насочим през всички стъпки за регистрация.
ЕАД и АД- Еднолично / акционерно дружество
Акционерното дружество се характеризира с голям начален капитал и инвестиции. Минималният начален капитал е 50 000 лв. Разликата между ЕАД и АД е в броя лица, от които е съставено дружеството.
Формата е удобна за привличане на външни инвеститори, защото лесно могат да осребрят акциите, които притежават. Акционерите не отговарят с личното си имущество.
Недостатъците са, че е по-сложна процедурата по регистриране на АД. Минималният капитал е висок, включително и таксите за регистрация са значително по-големи от стандартните. Съществуват голям брой формалности в управлението на дружеството и приключването на счетоводната година. Управлението е с борд на директори, а за приключване на счетоводната година се наема специализирана одиторска фирма, която да извърши проверки.
Други форми
Българското законодателство урежда учредяването и на други форми търговски дружества, в зависимост от целите и вида на бизнеса. Ние, от ПИ ЕМ БИ, ще Ви окажем съдействие за правилния избор предприемачество.
- Дружество по ЗЗД (ДЗЗД)
- Командитно дружество (KД)
- Командитно дружество с акции (KДА)
- Събирателно дружество (CД)
- Кооперация
- Организации с нестопанска цел (НПO)
Още полезна информация
Регистрирах фирма, а сега какво следва?
Регистрирах фирма, а сега какво следва? След регистрирането на вашата фирма има няколко важни стъпки, които следва да направите, за да бъде …
Трябва ли да подавам годишна данъчна декларация?
Трябва ли да подавам годишна данъчна декларация? Как да ползвам данъчното облекчение? Всяка година физическите лица в България декларират доходите си сподаването …
Данъчно облекчение за млади семейства
Данъчно облекчение за млади семейства при теглене на ипотечен кредит Данъчно облекчение върху лихвените плащания на ипотечна главница до първите 100 000 …
Как да възстановя прекъснатите си здравноосигурителни права? Всички разходи за медицинска помощ не се възстановяват при лишаване на здравноосигурителни права. Причината е, …
Кои са най-често срещаните грешки при фирменото счетоводство? Да стартираме мечтаният бизнес, да бъдем предприемачи и да отговаряме за всяко едно решение …
Граждански или трудов договор?
Граждански или трудов договор? В тази статия ще разграничим 5-те основни разлики между двете форми граждански и трудов договор, с цел да …
Актуално от НАП
От 1 април здравната вноска за безработните става 28,40 лв. месечно От 1 април 2022 г. хората, които сами внасят задължителните си …
Над 2000 фирми декларираха данъците си през първия ден на кампанията Повече от 2000 фирми подадоха годишните си декларации за облагане с …
Близо 4 млрд. лв. просрочени задължения събра НАП през 2021 година Близо 4 милиарда лева просрочени задължения са събрали публичните изпълнители на …
НАП информира над 4 500 работодатели за неточности в подадените справки за изплатени доходи през 2021 г. До 28 февруари фирмите и …
НАП с поредна награда на БАИТ На официална онлайн церемония Българската асоциация за информационни технологии (БАИТ) отличи проекта на Национална агенция за …
Над 330 хил. справки за изплатени доходи през 2021 г. вече са подадени в НАП До 28 февруари фирмите и самоосигуряващите се …
НАП проверява 761 туристически фирми и ресторантьори, получили подкрепа с оборотен капита При 100 от проверяваните дружества не са открити нарушения, 33 …
НАП е информирала преди седмица ВКП за лицата, посочени в списъка на премиера Национална агенция за приходите е предоставила поисканата от Върховна …
НАП запечата обект за зареждане с течни горива в Бургас Проверките в обектите, занимаващи се с търговия с горива, продължават Национална агенция …
От 18 до 20 ч. днес е възможно прекъсване на е-услугата “Справка за задълженията с възможност за плащане” Уважаеми потребители, Във връзка …
Публикувани са Годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО за 2021 г. с баркод и ръководство към нея Публикувани са Годишна данъчна …
До 28 февруари работодателите подават справки за изплатени през 2021 г. доходи на физически лица До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се …