ПИ ЕМ БИ ЕООД

Граждански или трудов договор?

В тази статия ще разграничим 5-те основни разлики между двете форми граждански и трудов договор, с цел да улесним избора ви коя форма ви приляга повече за бъдещи работни взаимоотношения. Ако се чудите  кой договор е подходящ за вас, то нека започнем с това, че трудовият и гражданският договор имат коренно различен модел на трудови правоотношения.  

1. Предмет на договора

Основното различие е, че предметът на трудовия договор се сключва между работодател и служител, докато при гражданският договор е между възложител и изпълнител. 

При трудовият се предоставя работна ръка, а при гражданския лице, което да е изпълнител за конкретна задача, услуга или проект.

2. Работен процес

При трудовият договор задължително се определя рамка с работно време, месторабота, длъжностна характеристика и  служителят е задължен да присъства на работното си място и да спазва установеният работен процес и трудова дисциплина.

При вторият вид договор страните се договарят за даден “резултат”, който трябва да бъде постигнат за определено срок.  Договорът не е обвързан с месторабота и  работно време на изпълнителя и той има свобода да организира сам работния роцес, продължителността на работния ден и местоработата, но е задължен да предостави уговореният резултат в рамките на зададения период. При него липсват и стриктни правила за безопасност на работа, каквито са задължително установени за служителите на трудов договор.

3.Тип отношения

Отношенията между служителите и работодателят при трудовия дововор са йерархични. Служителите трябва да спазват установените правила и да изпълняват поставените задачи от по-висшестоящите в компанията. Подчинените могат да бъдат наказани дисциплинарно.

При гражданският отношенията между страните са равнопостаевени. Изпълнителят не е подчинен на възложителя.

4. Осигуровки и болнични

Гражданскичт договор е само осигурителен и не се счита за трудов стаж, както е при трудов договор. При него липсват обезщетения за годишен платен отпуск, болнични, майчинство и временна безработица.  

При него съществуват нормативно признати разходи разходи в размер от 25%, които се приспадат от дължимото възнаграждение при изчисляване на дохода и не се облагат с осигуровки и данък.

5. Особености при заплащане

Законът oпределя минимално възнаграждение за работещите по трудов договор като за 2021 е 650 лв бруто, докато при гражданският договор няма ограничения в размера на заплащане;

Ежемесечно се заплаща на служители работна заплата, при непостигане от тяхна страна на определени таргети, то това е за сметка на работодателя. 

При гражданския договор трудовото възнаграждение е след приключване на поставената задача. При непостигане на зададените резултати, това е за сметка на изпълнителят. 

Още полезна информация

Регистрирах фирма, а сега какво следва? След регистрирането на вашата фирма има няколко важни стъпки, които следва да направите, за да бъде …

Трябва ли да подавам годишна данъчна декларация? Как да ползвам данъчното облекчение? Всяка година физическите лица в България декларират доходите си сподаването …

Данъчно облекчение за млади семейства при теглене на ипотечен кредит Данъчно облекчение върху лихвените плащания на ипотечна главница до първите 100 000 …

Как да възстановя прекъснатите си здравноосигурителни права? Всички разходи за медицинска помощ не се възстановяват при лишаване на здравноосигурителни права. Причината е, …

Кои са най-често срещаните грешки при фирменото счетоводство? Да стартираме мечтаният бизнес, да бъдем предприемачи и да отговаряме за всяко едно решение …

Кое да избера из между ЕТ, ООД, ЕООД или ДДЗД? За стартиране на бизнес начинания е необходимо преди всичко да се регистрира …

Актуално от НАП