Кои са най-често срещаните грешки при фирменото счетоводство?
Да стартираме мечтаният бизнес, да бъдем предприемачи и да отговаряме за всяко едно решение звучи вълнуващо, но и носи различни предизвикателства и трудности. Събрали сме най-честите грешки, с които се сблъскват собствениците на малки и средни фирми, при самостоятелно водене на счетоводство или при неправилен избор на счетоводител.
1. Нямам нужда от счетоводител
Икономисването от счетоводни услуги носи голям риск от неуспех в управлението на фирмата и може да додеведе до множество усложнения, нарушения на правни закони и назначаване на глоби.
Дори и малкият бизнес се нуждае от качествена счетоводна отчетност, особено с всички скоростни промени в законите, сложността на данъчното законодателство, подаването на декларации и годишно приключване, решаване на счетоводни и данъчни казуси и административни задължения.
2. Баланс между ежедневните
задачи
Както е казано в поговорката “Две дини не се събират под една мишница”, това се и отнася и за съчетаването на разнородни дейности.
Често пред младите предприемачи се разкриват нови проблеми с организирането на работния процес, когато се опитват да балансират между управление на бизнеса и ролята на счетоводител.
Работата се натрупва, недостига времето за всички задължения, допускат се грешки. Загубва се фокусът за управлението и растежа на фирмата, а се насочва към оперативни дейности. Резултатите са липса на контрол и неясна счетоводна отчетност.
3. Пропуснати срокове и нерегулярна отчетност
Забавяне на издаване на фактури, отложени във времето плащания, загубени документи, неотчитане на плащания, неописани отчети, математически грешки и непълна и несъответстваща документация могат да доведат до сериозни несъответствия в счетоводния баланс.
Тези на пръв поглед незначителни неточности да донесат сериозни щети на фирмата, като непредвидени разходи и налагане на санкции за различни законови нарушения.
4. Регистрация на фирма
Една от първите важни стъпки за прохождане в предприемачеството е учредяването на търговско предприятие.
Съществуват различни правни форми, в зависимост вида бизнес, сектора, поставените цели, инвестициите и очакваните приходи и следва внимателно да се подбере най-подходяща форма за Вас. Това включва и обсъждане за евентуални разходи и бъдещи спънки и задължения, свързани с регистрираната фирма и други въпроси свързани с осигуряването, дали да сме регистрирани по ДДС, необходим ли е касов апарат и т.н.
Нашият съвет е да се консултирате задължително със счетоводител преди да пристъпите към действие по откриване на нова фирма.
5. Най-ниска цена
Ако след всичко, което прочетохте, сте се убедили, че е необходимо да се възползвате от услугите на счетоводител, то обърнете специално внимание при неговия подбор.
Проучете внимателно счетоводната кантора – дали съществува фирмата в търговския регистър, потърсете информация в интернет пространстовото, каква е практиката и счетоводните познания на лицата, работещи там. Насрочете си среща и си подгответе предварително въпроси, които да обсъдите.
И не забравяйте, че примамливо ниските цени на счетоводно обслужване е възможно да са предпоставка за некачествена услуга или да представляват ограничено счетоводно обслужване и да се заплаща допълнително за различни дейности или след определен обем документен поток.
6. Липса на комуникация
Своевременната и ясна комуникация между Вас и счетоводителят са задължителна сплав за стабилен работен процес.
Всички промени свързвани със счетоводната отчетност, финансите, имуществото на фирмата и възникнали данъчни и счетоводни казуси е необходимо да бъдат обсъдени навреме. Така се гарантира времеви прозорец, в който да се предприемат адекватни действия и да не се пропуснат срокове или да се допуснат грешки.
Не бива да се пренебрегва счетоводителят и да не му се споделя или бави важна информация, касаеща счетоводното обслужване. Това е валидно и в обратната посока. Трябва да успявате лесно да се свържете със счетоводителя и да говорите “на един език”, в който двете страни да успеете да обясните правилно дадената ситуация и какви са изискванията и стъпките, които следват оттук нататък.
Още полезна информация
Регистрирах фирма, а сега какво следва?
Регистрирах фирма, а сега какво следва? След регистрирането на вашата фирма има няколко важни стъпки, които следва да направите, за да бъде …
Трябва ли да подавам годишна данъчна декларация?
Трябва ли да подавам годишна данъчна декларация? Как да ползвам данъчното облекчение? Всяка година физическите лица в България декларират доходите си сподаването …
Данъчно облекчение за млади семейства
Данъчно облекчение за млади семейства при теглене на ипотечен кредит Данъчно облекчение върху лихвените плащания на ипотечна главница до първите 100 000 …
Актуално от НАП
От 1 април здравната вноска за безработните става 28,40 лв. месечно От 1 април 2022 г. хората, които сами внасят задължителните си …
Над 2000 фирми декларираха данъците си през първия ден на кампанията Повече от 2000 фирми подадоха годишните си декларации за облагане с …
Близо 4 млрд. лв. просрочени задължения събра НАП през 2021 година Близо 4 милиарда лева просрочени задължения са събрали публичните изпълнители на …
НАП информира над 4 500 работодатели за неточности в подадените справки за изплатени доходи през 2021 г. До 28 февруари фирмите и …
НАП с поредна награда на БАИТ На официална онлайн церемония Българската асоциация за информационни технологии (БАИТ) отличи проекта на Национална агенция за …
Над 330 хил. справки за изплатени доходи през 2021 г. вече са подадени в НАП До 28 февруари фирмите и самоосигуряващите се …
НАП проверява 761 туристически фирми и ресторантьори, получили подкрепа с оборотен капита При 100 от проверяваните дружества не са открити нарушения, 33 …
НАП е информирала преди седмица ВКП за лицата, посочени в списъка на премиера Национална агенция за приходите е предоставила поисканата от Върховна …
НАП запечата обект за зареждане с течни горива в Бургас Проверките в обектите, занимаващи се с търговия с горива, продължават Национална агенция …
От 18 до 20 ч. днес е възможно прекъсване на е-услугата “Справка за задълженията с възможност за плащане” Уважаеми потребители, Във връзка …
Публикувани са Годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО за 2021 г. с баркод и ръководство към нея Публикувани са Годишна данъчна …
До 28 февруари работодателите подават справки за изплатени през 2021 г. доходи на физически лица До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се …