Данъчно облекчение за млади семейства при теглене на ипотечен кредит
Данъчно облекчение върху лихвените плащания на ипотечна главница до първите 100 000 лв
Младите семейства, които са закупили първо жилище с ипотечен кредит могат да се възползват от данъчното облекчение. То се изразява в намаляване на данъчната основа с лихвите, заплатени по първите 100 000 лева от ипотечен кредит за закупуване на жилище (чл. 22а от ЗДДФЛ).
Това означава, че данъчното облекчение се ползва само върху платените прeз гoдината лихви и не обхваща целите вноски, кoито включват и погасяване на главница.
Какви са условията?
За одобрение налице трябва да бъдат едновременно следните условия:
- Да имате сключен граждански брак;
- Договорът за ипотечен кредит да е сключен от данъчно задълженото лице и/или съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;
- Данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключване на ипотечния кредит;
- Ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през годината.
Други важни уточнения са, че само единият от двамата съпрузи има право да ползва данъчно облекчение за съответната данъчна година и не може да се ползва за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец и земеделски производител.
Как да ползвам данъчното облекчение?
Данъчното облекчение се ползва само с подаване на годишна данъчна декларация, към която се прилага документ, издаден от банката, удостоверяващ размера на направените през годината лихвени плащания по първите 100 000 лв. от главницата на ипотечния кредит за закупуване на жилище.
Още полезна информация
ЕТ, ООД, ЕООД или АД?
Кое да избера из между ЕТ, ООД, ЕООД или ДДЗД? За стартиране на бизнес начинания е необходимо преди всичко да се регистрира …
Регистрирах фирма, а сега какво следва?
Регистрирах фирма, а сега какво следва? След регистрирането на вашата фирма има няколко важни стъпки, които следва да направите, за да бъде …
Граждански или трудов договор?
Граждански или трудов договор? В тази статия ще разграничим 5-те основни разлики между двете форми граждански и трудов договор, с цел да …
Актуално от НАП
От 1 април здравната вноска за безработните става 28,40 лв. месечно От 1 април 2022 г. хората, които сами внасят задължителните си …
Над 2000 фирми декларираха данъците си през първия ден на кампанията Повече от 2000 фирми подадоха годишните си декларации за облагане с …
Близо 4 млрд. лв. просрочени задължения събра НАП през 2021 година Близо 4 милиарда лева просрочени задължения са събрали публичните изпълнители на …
НАП информира над 4 500 работодатели за неточности в подадените справки за изплатени доходи през 2021 г. До 28 февруари фирмите и …
НАП с поредна награда на БАИТ На официална онлайн церемония Българската асоциация за информационни технологии (БАИТ) отличи проекта на Национална агенция за …
Над 330 хил. справки за изплатени доходи през 2021 г. вече са подадени в НАП До 28 февруари фирмите и самоосигуряващите се …
НАП проверява 761 туристически фирми и ресторантьори, получили подкрепа с оборотен капита При 100 от проверяваните дружества не са открити нарушения, 33 …
НАП е информирала преди седмица ВКП за лицата, посочени в списъка на премиера Национална агенция за приходите е предоставила поисканата от Върховна …
НАП запечата обект за зареждане с течни горива в Бургас Проверките в обектите, занимаващи се с търговия с горива, продължават Национална агенция …
От 18 до 20 ч. днес е възможно прекъсване на е-услугата “Справка за задълженията с възможност за плащане” Уважаеми потребители, Във връзка …
Публикувани са Годишна данъчна декларация по чл. 92 от ЗКПО за 2021 г. с баркод и ръководство към нея Публикувани са Годишна данъчна …
До 28 февруари работодателите подават справки за изплатени през 2021 г. доходи на физически лица До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се …