ПИ ЕМ БИ ЕООД

Как да възстановя прекъснатите си здравноосигурителни права?

Всички разходи за медицинска помощ не се възстановяват при лишаване на здравноосигурителни права. Причината е, че  България  е страна със задължително здравно осигуряване, чиито здравни вноски се плащат всеки месец. Държавата поема здравните вноски на децата, пенсионерите и различни социално слаби групи, посочени в чл. 40, ал. 3.

Кога здравноосигурителните права се прекъсват?

Според информацията на НАП здравноосигурителните права се прекъсват, когато в рамките на последните 36 месеца назад липсват повече от 3 неплатени вноски за здравно осигуряване.

Как да проверя какъв е размера на дължимите здравноосигурителни вноски? 

В страницата на НАП е наличен “Здравноосигурителен калкулатор”, чрез който може да направите автоматично справка за периодите и размера на дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях.

Какви стъпки са необходими, за да ги възстановя?

Необходимо е да се заплатят всички задължения за последните 60 месеца (5 години). Задължително е предварително да се подаде еднократно Декларация образец 7 за всички лица по чл. 40, ал. 5 от ЗЗО, но които не са здравно осигурени на някое от основанията от Закона за здравното осигуряване (напр. трайно безработните без право на парично обезщетение за безработица).

Заявление по чл. 3 (Приложение 8) от Наредба № Н-13 от 17 декември 2019 г. се подава за самоосигуряващите се лица по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от КСО и/или по чл. 40, ал. 1, т. 2, ал. 5 и чл. 40а, ал. 3 от ЗЗО, които желаят да заявят кои задължения за здравноосигурителни вноски погасяват.

По какъв начин се заплаща? 

– По банков път се внасят задълженията към точната банковата сметка на агенцията спрямо вида плащане и града.

– В НАП с дебитки и кредитни карти без такси чрез инсталирани физически ПОС терминали. 

– С пощенски запис.

– Чрез електронната услуга на НАП за плащане на задължения по интернет.

Кога се обновява информацията за здравноосигурителния статус? 

Актуализацията в сайта на НАП ще бъде видима в деня на постъпилите плащания, най-късно до полунощ. 

Ако е необходимо спешно да влезете в болнично заведение, а все още не са се отразили промените на здравноосигурителния Ви статус, може да поискате от НАП по постоянен адрес да Ви издаде удостоверение, че сте с непрекъснати здравноосигурителни права, с което да ползвате безплатна медицинска помощ. Необходимо е да представите в НАП вносните бележки. 

Каква е сумата на здравноосигурителната вноска?

Здравната вноска е в размер 8% от минималната работна заплата, като се разпределя между работодател и работник в съотношение 60:40, докато за самоосигуряващите се е изцяло за тяхна сметка. 

От 1 април 2022 г. всички здравноосигуряващи се лица, които не са регистрирани като самоосигуряващи се по смисъла на Кодекса за социално осигуряване, дължат месечно по 28,40 лева. 

Кога се заплащат?

Вноските за здравно осигуряване за лицата, които се осигуряват за своя сметка, се дължат до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. 

Какви са глобите за неплащане на здравни осигуровки? 

Всички самоосигуряващи се лица, които не са платили здравните си вноски за срок по-дълъг от три месеца, се наказват с глоба от 500 до 1000 лв., а при повторно нарушение – с глоба от 1000 до 3000 лв. 

Още полезна информация

Регистрирах фирма, а сега какво следва? След регистрирането на вашата фирма има няколко важни стъпки, които следва да направите, за да бъде …

Трябва ли да подавам годишна данъчна декларация? Как да ползвам данъчното облекчение? Всяка година физическите лица в България декларират доходите си сподаването …

Данъчно облекчение за млади семейства при теглене на ипотечен кредит Данъчно облекчение върху лихвените плащания на ипотечна главница до първите 100 000 …

Актуално от НАП